Mesaj

OSGB'lerin Doğuşu

OSGB'lerin Doğuşu 

OSGBLERİN DOĞUŞU

6331 Sayılı Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile birlikte OSGB yani Ortak Sağlık Güvenlik Birimi kelimesini pek çok yerde sıkça görmeye başladık.

Pe ki nedir bu OSGB, OSGB ne iş yapar ve hayatımıza nasıl müdahil oldular sorularının cevaplarını açıklamaya çalışacağım.

Yenilenen İş Sağlığı ve iş Güvenliği Kanunu ile birlikte iş kazalarının önüne geçmek ve mesleki hastalıkları engellemek için işverenlere bazı yükümlülükler getirilmiştir.

Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre 1 çalışanı bile olsa işverenler işyerlerinde risk analizi çalışmaları, acil eylem planlarını ve periyodik kontrolleri yapmak veya yaptırmakla, çalışanlarına iş güvenliği ve iş sağlığı eğitimi vermekle zorunlu kılındılar. Ayrıca çalışan sayısı ve tehlike sınıflarına göre de iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi, sağlık personeli ve çalışanlarının sağlık raporlarını ve periyodik sağlık muayeneleri yaptırma zorunluluğu doğdu.

İşte bu aşamada Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri ( OSGB) hayatımıza giriverdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilerek işyerlerine iş güvenliği ve iş sağlığı konularında işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı tahsis etme konusunda devreye girdiler. Bakanlık tarafından yetkilendirildikleri için bir danışman firması gibi değil ceza-i sorumlulukları olan firmalar olarak hizmet vermeye başladılar.
Bugün Türkiye’de bünyesinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulunduran irili ufaklı OSGB sayısı 1000’e yükseldi.

Pe ki İşimiz ve Çalışanlarımız İçin Doğru OSGB’yi Nasıl Seçeceğiz?

Öncelikle mesele insan hayatı ise işverenlerin en doğruyu seçmek boynunun borcu olmalı. İşinin ve çalışanının devamlılığı ve hayatı söz konusu iken iş güvenliği ve iş sağlığı konusunda hizmet verecek olan OSGB’nin; 
•    Sektörde deneyimli iş güvenliği uzmanlarının ve işyeri hekimlerinin olup olmadığını sorgulayın.
•    Referanslarını isteyerek daha önce çalıştığı firmalar ile irtibat kurup memnuniyetlerini araştırın.
•    Şirketin misyonu ve vizyonunu göz önünde bulundurun amacının sadece para kazanmak mı yoksa insan hayatına sahip çıkmak mı olduğunu atlamayın.
•    Çalışanınıza hizmet verecek yeterli sayıda personelinin olup olmadığını araştırın.
•    Kalitesine inandığınız bir firma bulduğunuzda lokasyon olarak yakınlığın önemini de atlamayın.

İşinizi ve çalışanlarınızın hayatını riske atmamak için yukarıdaki maddeleri seçim yaparken aklınızda tutmak sizin için maddi ve manevi açıdan yararlı olacaktır diye düşünüyorum.